5 globalnych trendów e-commerce, które mają najsilniejszy wpływ na twój biznes

iVentures wyróżnił sześć trendów, które wg najnowszych badań najbardziej przyczyniają się do sukcesu w branży e-commerce. Firma iVentures, zajmująca się doradztwem w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem w sieci, opublikowała raport oparty na funkcjonowaniu 111 bardzo znanych sklepów internetowych np. Amazon.com czy Zappos. Podczas analizy zbadano doświadczenia klientów podczas trwania całego procesu dokonywania zakupów (tj. od momentu zapoznania się z towarem, poprzez jego zamówienie, aż do sytuacji jego zwrotu). Na każdym etapie zmierzono subiektywną ocenę klientów oraz ich zadowolenie.

Podczas badania dużych i dochodowych sklepów iVentures Consulting miało na celu wyciągnięcie ogólnych wniosków dotyczących najważniejszych czynników wpływających na podniesienie jakości usług i obsługi klienta. Niemniej jednak, może być cenną wskazówką dla mniejszych sklepów internetowych. Poniżej najbardziej istotne elementy, które należy zaimplementować w swoim przedsiębiorstwie:

1. Personalizacja

Dzięki kreowaniu spersonalizowanej treści oraz ofert, tworzonych za pomocą behawioralnych danych, sprzedawcy osiągają pożądany wzrost sprzedaży. Informacje o użytkowniku są pozyskiwane głównie na podstawie historii przeglądania klienta lub jego zakupów. Warto także spersonalizować przeprowadzane kampanie email oraz mobile.

2. Content marketing

O ile personalizacja stwarza możliwość lepszego zaprezentowania się na tle konkurencji, o tyle content marketing to działanie, które należy wdrożyć, aby podtrzymać swoją pozycję. Wg raportu eShopper, 65% witryn prezentuje głównie fotografie o charakterze lifestyle tj. kolorowe magazyny online, blogi, a także treści obfitujące we wskazówki i porady. Na przykład londyński Harrods, podczas promowania swoich produktów, wykorzystuje zdjęcia ze świata mody, wskazując na nowe style i panujące trendy.

3. Atrakcyjna strona produktu

Większość stron, zanalizowanych podczas badania iVentures, posiadało wspólne cechy dotyczące prezentacji produktu tj.:

– profesjonalne zdjęcia,

– ilościowy opis,

– listę specyfikacji,

– szczegółowy opis funkcji produktu,

– możliwość udostępnienia produktu w social media.

Ponadto, 32% analizowanych stron demonstrowało walory produktu za pomocą video – to właśnie ten sposób prezentacji zdaje się być najatrakcyjniejszy dla odbiorców.

4. Szybsze opcje dostawy

Wielu sprzedawców online oferuje usługi dostarczania produktów w przeciągu 1-2 dni. Często przesyłka jest również darmowa. Nie jest to jednak szczyt możliwości, jeśli chodzi o czas i jakość dostawy. Amazon.com oferuje m.in. dostawę na terenie NYC w przeciągu godziny, a także przesyłkę na terenie Stanów Zjednoczonych w maksymalnie dwa dni i to bez żadnych opłat. Podobnie, francuski sprzedawca Hermès oferuje przesłanie produktu na terenie Paryża w ciągu trzech godzin. Można się spodziewać, że taki czas dostawy niedługo stanie się normą.

5. Mobile commerce

Wg przedstawianego tutaj raportu, brak zoptymalizowanej wersji strony na urządzenia mobilne to jeden z podstawowych błędów, jakie mogą popełnić sprzedawcy. Ponadto, prawdziwym udogodnieniem jest stworzenie aplikacji sklepu zarówno na system iOS czy Android. Często aplikacje mobilne są wykorzystywane do zwiększenia roli zakupów in-store np. za pomocą map sklepu, umożliwienia płatności online, czy pobrania darmowych kuponów.

logo1