Jak zamienić gości na stronie w zaangażowanych nabywców dzięki dobrej landing page?

Termin „strony lądowania” czy „strony docelowej” (ang. landing page) jest znany każdemu. Ale czy naprawdę wiemy jakie ma ona zadanie i jak ją właściwie zaimplementować? Dla wielu posiadaczy sklepów landing page jest „stroną powitalną”, której celem jest zwrócenie uwagi na produkt. Prawdziwym powodem istnienia landing page jest ułatwienie użytkownikowi pozyskanie informacji na temat tego, jak dany produkt wygląda, jak go używać i jakie będą korzyści z jego posiadania. Wszystkie te komponenty powinny być wyświetlone szybko i synchronicznie – najlepiej bez potrzeby przewijania ekranu.

Celem landing page jest zainspirowanie klienta do następnego kroku – nabycia produktu. Landing page różni się jednak od typowej strony, której celem jest umożliwienie zakupu. Ma ona za zadanie edukować odwiedzającego, w pigułce zaprezentować produkt, głównie za pomocą technik wizualnych. W przypadku nowych, ulepszonych produktów danej marki podkreśla ulepszenia i dodatki z poprzednich wersji. Zaprojektowane są ze szczególną starannością i kreatywnością, aby skutecznie skierować uwagę odbiorcy na tyle, aby przejrzał ofertę naszego sklepu.

Opracowując landing page dla danego produktu lub linii produktów, zastanów się jakie cechy są najważniejsze dla grupy docelowej. Na przykład klienci opasek monitorujących będą zwracać uwagę na następujące cechy: sposób noszenia, rodzaj monitorowanej aktywności oraz możliwość jej automatycznego rozpoznawania (np. kroki, sen, tętno), sposób przechowywania i udostępniania zebranych danych, design.

Łatwo jest założyć, że odwiedzający sami znajdą interesujące ich informacje. Takie przekonanie jest jednak ryzykowne i zmniejsza szanse stworzenia długotrwałej relacji z klientem. Krótkie komunikaty, video, zdjęcia oraz wypunktowania tworzą najsilniejszy przekaz. Odpowiednio zaprojektowana landing page powinna więc zawierać następujące cechy:

– prostą nawigację,

– przyciski rozpoczęcia działania np. kupno, wybór kategorii,

– przyciski przejścia do promocji, wyprzedaży, kuponów oraz informacja o dacie ich upływu czy ważności,

– linki do recenzji, video, ocen i innej znaczącej zawartości,

– dla ekskluzywnych lub ograniczonych w czasie ofert, wytworzenie wrażenia upływu czasu np. zegara.

Połączenie tych punktów może spowodować znaczący wzrost widoczności i zainteresowania produktem.

logo1