6 sposobów na zdobycie lojalności klientów za pomocą e-mail marketingu

E-mail marketing nie jest zapewne najoryginalniejszą znaną techniką marketingową. Jednakże drzemie w niej ogromny potencjał, a efekty zależą tylko od kreatywności i odpowiednio zaplanowanych działań marketera. Systemy automatyzacji emaili pozwalają na osiągnięcie kolejnego poziomu jakości w tworzeniu spersonalizowanej relacji z klientem. Możesz np. stworzyć jego profil behawioralny i dopasować do niego wysyłaną treść.

Poznaj 5 wskazówek, jak zamienić Twój e-mail marketing w coś niepowtarzalnego:

1. Godnie przywitaj nowych klientów. Nie oczekuj od niego koszyka pełnego zakupów, lecz zaskocz ich na samym początku małym prezentem. Niekoniecznie musi być to przesłanie gratisów. Możesz dać im prezent w formie interesującego video czy e-booka.

2. Wysyłaj jedynie praktyczne informacje. Nie zanudzaj subskrybenta długimi opisami produktów. Przeczytanie emaila powinno zająć klientowi nie więcej niż minutę. Ogranicz treść do minimum i zadbaj, aby były one jasne i przejrzyste.

3. Zaskocz klientów, oferując określoną kwotę do wykorzystania w sklepie w ciągu 24h. Wykorzystujemy tutaj psychologiczny mechanizm obawy przed stratą.

4. Automatycznie informuj klientów o statusie ich zamówienia. Możesz poinformować ich za pomocą tej samej wiadomości o obecnych lub nadchodzących okazjach, czy najpopularniejszych produktach. Emaile informujące o statusie nie muszą być suchą notyfikacją. Z odrobiną kreatywności mogą posłużyć jako narzędzie budowania relacji z klientem.

5. Wspomagaj swoje działania, aktywnością w Social Media, gdyż udowodniono, że email marketing jest skuteczniejszy, jeśli jest przeprowadzany symultaniczne z kampaniami w mediach społecznościowych. Klienci uwielbiają dzielić się informacją o nowym zakupie czy lubianych przez nich produktach!

6. Stosuj lead nurturing. Pamiętaj o tym, że nie każda wizyta strony czy zapisanie się do newslettera skutkuje zakupem. Email-marketing nie powinien być nastawiony na zachęcanie klienta do kupna produktów, ale na dostarczanie interesujących treści o produkcie. Można też stworzyć specjalny przewodnik czy poradnik i umieścić Twój produkt, jako sposób na rozwiązanie jakiegoś problemu czy spełnienia potrzeby.

Email marketing to narzędzie budowania pozytywnej i długotrwałej relacji z klientem. Zadbaj więc o to, aby każdego maila otwierał z zaciekawieniem i radością.

logo1